Pellet czy ekogroszek – czym ogrzewać

W Polsce jak i w całej Europie Zachodniej, toczy się dziś dość specyficzna walka o serca i umysły użytkowników domowych instalacji grzewczych. Dawniej wybór był prosty, gdyż większość z nich zasilana była tylko i wyłącznie węglem. Dziś, gdy na rynku pojawia się coraz więcej ekoopału, decyzja co do wyboru właściwego paliwa nie jest prosta. Widać to zwłaszcza na przykładzie pelletu i ekogroszku.

Podobieństwa i różnice w parametrach opału

Pellet i ekogroszek to paliwa, które pochodzą z przetworzenia odpowiednio drewna i węgla. W jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z opałem, który jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż zwykły węgiel. Ekogroszek jest materiałem emitującym nieco więcej CO2 niż pellet, ale za to jest on znacznie tańszy, niż jego drewniany odpowiednik. Co ważne, wartość kaloryczna ekogroszku jest nawet o 20 procent wyższa, niż wartość kaloryczna pelletu. Oznacza to, że aby uzyskać te same wartości grzewcze, trzeba spalić nieco więcej drewna. Przedkłada się to na konkretne worki na pellet, których cena to około 18 – 20 złotych za 15 kg. W przypadku starych kotłów wadą pelletu była niższa temperatura spalania. Dziś jednak – ze względu na stosowanie systemów retortowych – wydajne spalanie węgla odbywa się w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza. Oznacza to, że podniesienie temperatury paleniska do np. 80 stopni Celsjusza, nie jest już ani konieczne, ani też możliwe.

Piec a rodzaj wykorzystywanego paliwa

O tym, czy dane paliwo jest faktycznie przyjazne dla środowiska, decyduje również przystosowany do jego spalania piec. W przypadku pieców tzw. piątej generacji, nie ma mowy o zbyt dużym obciążeniu środowiska. Wręcz przeciwnie – dwustopniowy system spalania i brak dostępu do komory paleniska (tak jak w klasie 4) znacząco ograniczają emisję szkodliwych substancji lotnych. Co więcej, system retortowy pozwala na stabilne utrzymanie temperatury w palenisku, co ogranicza ryzyko nadmiernej emisji dymu do atmosfery. Na uwagę zasługuje również fakt, że zarówno w przypadku ekogroszku jak i pelletu, opał można przechowywać w specjalnych workach. Dzięki nim materiały te są izolowane m.in. przed wilgocią, co przedkłada się na większą efektywność spalania. Zarówno worki na węgiel jak i na pellet są dostępne w wielu różnych pojemnościach, dostosowanych m.in. do mocy kotłowni i kubatury przestrzeni przeznaczonej na magazynowanie opału.

Podsumowując, zarówno pellet jak i węgiel mają swoje zalety i wady. Trzeba jednak pamiętać, że z punktu widzenia użytkownika to właśnie kotły pelletowe są najbardziej perspektywiczne.

Redakcja e-picfun.pl