Jak robić zdjęcia w ruchu?

Osobom, które mają w planach zrobienie zdjęcia w ruchu rekomendowane jest wybranie się w plener albo takie miejsce, gdzie będzie bardzo dużo światła. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że zdecydowana większość problemów fotograficznych wynika z faktu, że dana osoba chciałaby fotografować ruch w momencie, gdy ma bardzo mało światła. Doskonałym przykładem może być mama, która chciałaby uchwycić dzieci skaczące po materacu. Jeżeli na dworze będzie ciemno, a wokół będzie świeciła się tylko jedna mała lampka, praktycznie na 100% dane zdjęcie wyjdzie rozmazane.

Jak robić zdjęcia w ruchu?

Zalecane jest fotografowanie w domowych warunkach możliwie jak najbliżej okna. Warto również wykonywać zdjęcia w jasnych pomieszczeniach. Z kolei w przypadku, gdy będzie bardzo mało światła rekomendowane jest ustawienie wysokiej czułości. Doskonałym przykładem może być ISO 800 czy ISO 1600. Nie należy również bać się ziarna czy szumu. Szum będzie zdecydowanie lepszy w porównaniu do rozmazanego zdjęcia, na którym nie będzie można praktycznie nic dostrzec.

Robienie zdjęć z sypiącym się pudrem

Można bez żadnego problemu wykonać zdjęcie z sypiącym się pudrem w domowych warunkach na stole bardzo blisko okna. Ponadto nie trzeba w tym celu wykorzystywać dodatkowych lamp czy nawet blendy. W zupełności powinno wystarczyć dzienne światło, które będzie padało z prawej strony. Można ustawić czułość na ISO 1600.

Jak ustawić migawkę robiąc zdjęcia w ruchu?

Należy mieć świadomość, że bardzo istotnym parametrem przy wykonywaniu zdjęć w ruchu będzie migawka, jest to bowiem czas naświetlania zdjęcia. W celu uchwycenia zamrożonego ruchu rekomendowane jest ustawienie stosunkowo krótkiego czasu. W ten prosty sposób można bowiem złapać nawet pojedyncze krople deszczu czy wodę z fontanny. Wspomniany wcześniej krótki czas to 1/250 sekundy czy 1/1000 sekundy. Jak wiadomo na wyświetlaczach aparatów nie zawsze będzie można dostrzec ułamki. Bardzo często użytkownicy będą widzieli mianownik, czyli np. liczbę 500. Oznacza to bowiem czas 1/500 sekundy.

W przypadku ustawienia czasu na 1/45 sekundy, a także umieszczeniu aparatu na statywie, część drobinek pudru może zarejestrować się, jako rozmyte smugi. Koniecznie należy tym samym zaznaczyć, że dłuższy czas naświetlania doprowadzi do sytuacji, że ruch na danym zdjęciu będzie rozmazany.

Oczywiście efekt w postaci rozmytych ziarenek pudru także będzie miał swój urok. Należy bowiem mieć świadomość, że bardzo duża liczba fotografów wykonuje takie zdjęcia na statywie fotografując jadące samochody lub wodę, która płynie w strumieniu. Wykonywanie zdjęć w ruchu polega na umiejętnym dobraniu parametrów, a także osiągnięciu odpowiedniego efektu.

Nie należy oczywiście spodziewać się satysfakcjonujących rezultatów od razu. Konieczne jest systematyczne wykonywanie tego rodzaju zdjęć. Tylko w taki sposób można dojść do właściwej wprawy. Konieczne jest także wyczucie, jakie parametry będą najbardziej odpowiednie. Ponadto obecnie można zdecydować się nawet na wzięcie udziału w kursie fotograficznym.

Redakcja e-picfun.pl