Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym sposobem na tańsze ogrzewanie domu. Jakie ma zalety? Czy można ją zamontować bez konieczności montażu na ścianie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czy pompa ciepła jest ekologiczna?

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązania stosowane w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Mają one wiele zalet. Należą do nich między innymi bardzo łatwa obsługa. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry pracy, żeby pompa samodzielnie ogrzewała dom. Takie urządzenie jest efektywne, nawet jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury. Pompy ciepła charakteryzują się niskim poborem energii – tylko 20% jest pobierana z sieci, reszta jest uzyskiwana w trakcie pracy urządzenia. Łącząc pompę ciepła na przykład z fotowoltaiką, można mieć całkowicie ekologiczne i niezależne od zewnętrznych dostawców źródło ciepła. Dodatkowo pompa, w odróżnieniu od kotłów na paliwa stałe, nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, popiołu ani sadzy czy innych resztek powstających podczas spalania paliwa. Przyczynia się to do redukcji nie tylko emisji dwutlenku węgla, ale także smogu i brudu w domu.

Brak możliwości montażu pompy na ścianie – inne rozwiązanie

Dla części użytkowników – czy też przyszłych użytkowników – problemem może być montaż pompy. Nie każdy chce lub może pozwolić sobie na montaż urządzenia na ścianie. Postawienie sprzętu na podłodze może wzbudzać obawy co do zniszczeń czy też odpowiedniej pracy urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podstawy pod pompy ciepła. Dzięki niej pompa stoi stabilnie i pracuje w pełni wydajnie. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, a także na zewnątrz. Taka konstrukcja może udźwignąć nawet 500 kg, dzięki czemu nadaje się do praktycznie każdego modelu pompy. Wykonana jest ze stali nierdzewnej lub stali poddanej cynkowaniu ogniowemu, dzięki czemu jest odporna na zniszczenia. Podstawa pod pompę ciepła posiada regulowane nóżki – można ją dopasować do konkretnego urządzenia czy wysokości, na jakiej docelowo ma stać sprzęt. Podstawa pozwala postawić pompę ciepła na niemal każdym podłożu – od dachu aż po płytki wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu jest niezwykle funkcjonalna i uniwersalna.

Chcąc zmienić ogrzewanie na ekologiczne, tanie i niezależne od zewnętrznych dostawców, warto rozważyć zakup pompy ciepła. Jest ona nowoczesna i posiada wiele zalet, dzięki którym zyskuje znaczną przewagę nad węglem czy innymi paliwami kopalnymi. Dzięki zastosowaniu praktycznej podstawy, pompy ciepła nie trzeba umieszczać na ścianie – można zrobić to w dowolnym miejscu w domu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-picfun.pl