Najważniejsze aspekty w fotografii

Robienie świetnych zdjęć to trudna sztuka, która wymaga ciągłych i regularnych ćwiczeń. Jesteś jednak w stanie opanować ją do perfekcji, o ile tylko weźmiesz się do pracy i zrobisz to mądrze, czyli zaczniesz od podstaw. Najpierw przygotuj sobie solidne zaplecze teoretyczne, a dopiero potem przejdź do praktyki. Na początek najważniejsze aspekty w fotografii. Jest ich kilka i koniecznie musisz je zapamiętać, a jeśli obawiasz się, że coś możesz potem pominąć, najlepiej zapisz je sobie na kartce lub w specjalnym notesie do nauki.

Najważniejsze aspekty w fotografii

Fotografia wymaga bacznego obserwowania otoczenia. Musisz nie tylko widzieć. Powinieneś potrafić uchwycić konkretne sytuacje, osoby czy krajobrazy na zdjęciu, do czego niezbędne jest zmienianie punktu widzenia. Nie możesz fotografować wyłącznie w tej samej pozycji. Na pewno nieraz widziałeś profesjonalnych fotografów, którzy przybierali dziwne pozy, kładli się na środku pola w środku nocy czy kucali przy dziecku, by jak najlepiej ukazać to, co sami dostrzegli. Sam musisz to robić. Kombinuj i nie bój się zmian. Jeżeli chcesz wykonać portret, najlepiej będzie, gdy wybrany obiekt sfotografujesz nieco od dołu, czyli kucniesz lub się pochylisz. W przypadku fotografowania niemowląt będziesz musiał nawet położyć się na ziemi. Zawsze myśl i próbuj ustalić, z jakiej wysokości wybrane miejsce bądź obiekt będzie prezentować się najlepiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania zdjęć produktowych oraz tworzenia portretów.

Główny punkt zdjęcia

Musisz też ustalić, jaki element będzie tym głównym punktem twojego zdjęcia. Jeszcze zanim weźmiesz aparat do rąk, przygotuj odpowiednio otoczenie. Sam stwórz właściwe tło. Fotografując konkretny przedmiot (np. kamień, kosz z owocami czy jakąś osobę), musisz oczyścić otoczenie ze zbędnych przedmiotów, by nie odciągały one uwagi od najważniejszego elementu zdjęcia. Oczywiście w niektórych przypadkach chaos jest jak najbardziej wskazany. Czasem te najpiękniejsze zdjęcia na pierwszy rzut oka wyglądają na zupełnie przypadkowe, ale wiedz, że są one efektem żmudnych i długotrwałych przygotowań. Musisz sam ustalić, co będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast posiadasz nieco bardziej specjalistyczny aparat, możesz ustawić w nim efekt rozmytego tła, by wyostrzyć główny element zdjęcia. Nie przesadzaj jednak z tym efektem. Sprawdza się on bardzo dobrze w przypadku portretów, ale już przy krajobrazach może zabrać fotografii jej urok. Zawsze możesz też spróbować ustawić się nieco dalej. Dzięki temu główny obiekt sam się lekko wyostrzy, a zdjęcie pozostanie naturalne i nieprzesadzone.

Oczywiście nie są to wszystkie najważniejsze aspekty w fotografii. Jest ich dużo więcej i na pewno stopniowo będziesz je odkrywać, o ile tylko sobie na to pozwolisz. Musisz po prostu się uczyć. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na zgłębianie wiedzy na temat fotografii. Korzystaj z różnych źródeł informacji, sięgaj po specjalistyczne podręczniki i rozmawiaj z bardziej doświadczonymi fotografami. Każda dodatkowa rada może ci się przydać.

Redakcja e-picfun.pl