Jak robić zdjęcia nocą?

Robienie zdjęć podczas całkowitego zmroku to bardzo trudna sprawa. Nawet profesjonalni i teoretycznie obeznani z tematem fotografowie nieraz mają spore problemy z uchwyceniem konkretnych widoków nocą i potrafią powtarzać sesję kilkukrotnie, by dopiero za którymś razem osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli sam póki co jesteś totalnie zielony w fotografii, nic dziwnego, że wciąż nie wykonałeś nawet jednego udanego zdjęcia po zmroku. Być może jednak dzięki temu poradnikowi w końcu przerwiesz tę złą passę. Jak robić zdjęcia nocą? Oto kilka rad od ekspertów fotografii.

Zatem jak robić zdjęcia nocą?

Przede wszystkim zacznij korzystać z tych wszystkich funkcji, które masz pod ręką. Twój aparat sam pomoże ci w wykonywaniu zdjęć nocą. Pozwól mu na to i zainteresuj się jego zawartością, sprawdzając, jak działają poszczególne jego funkcje. W nocy przyda ci się przede wszystkim ISO. Dzięki tej funkcji możesz dokładnie ocenić czułość matrycy, by uniknąć rozmycia zdjęcia i zapewnić mu optymalną ostrość. Zasada jest dość prosta. Jeżeli ISO ustawiło się na bardzo wysokiej wartości, oznacza to, że nie wolno ci zbyt długo naświetlać zdjęcia. Być może próbowałeś już zmieniać jego wartość i totalnie z tego zrezygnowałeś, zauważając, że ISO całkowicie przemienia barwy zdjęcia i tworzy na nim nieestetyczny szum, którego w żaden sposób nie da się później zniwelować. Oznacza to tylko tyle, że nie nauczyłeś się z niego korzystać. Następnym razem, gdy będziesz robić zdjęcia nocą, spróbuj ustawić ISO na wyższą wartość, naświetlaj fotografię nieco krócej niż zwykle i sprawdź, jak to wszystko wyszło. Rezultat powinien cię zadowolić. Oczywiście stosowanie ISO wymaga wprawy, ale szybko możesz ją złapać.

Zmiana czasu

Jeżeli jednak mimo przeczytania kilku poradników na temat tego, jak robić zdjęcia nocą, dalej nie jesteś zadowolony ze swoich nocnych sesji, najprawdopodobniej musisz zmienić czas tworzenia zdjęć. Niekoniecznie powinien to być bowiem środek nocy. Sami fotografowie raczej unikają pracy przy całkowitym zmroku. Gdy słońce zajdzie, musisz bazować wyłącznie na sztucznym oświetleniu, które nigdy nie wygląda tak dobrze jak to naturalne. Spróbuj więc udać się na sesję trochę wcześniej niż pierwotnie zaplanowałeś. Zamiast fotografować plener w środku nocy, zacznij to robić od momentu, w którym słońce powoli będzie zachodzić. To właśnie wtedy zdjęcia wychodzą najlepiej. Wciąż masz jeszcze dostęp do odrobiny naturalnego światła, ale wszystko jest już klimatycznie przyciemnione, a dodatkowy efekt wizualny zapewniają rozświetlające się latarnie. Niebo zachodzi czernią, ale wciąż dostrzegasz jeszcze słabe światło słońca. Aby przygotować się do takiej sesji, musisz oczywiście sprawdzić, o której godzinie w danym dniu słońce zajdzie.

Na sam koniec mała rada, którą też spokojnie wykorzystasz. Jako że światło pochodzące z klasycznej żarówki ma w sobie sporo żółtych tonów, w przypadku zdjęć nocą powinieneś korzystać z balansu bieli. Ustaw go na swoim aparacie. Dzięki temu zdjęcia nie będą zbyt żółte, ponieważ biel zostanie w nich mocniej wyeksponowana.

Redakcja e-picfun.pl