Budowa i montaż szaf sterowniczych

Różnego rodzaju systemy automatyki przemysłowej, utrzymania ruchu czy też energetyczne, na co dzień korzystają z szeregu zaawansowanych technologicznie urządzeń i podatnej na uszkodzenia aparatury elektrycznej. Aby komponentom tym zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i ochrony, konieczne jest ich umieszczenie, w odpowiednio do tego przystosowanej obudowie. Szafa sterownicza to najlepsze rozwiązanie.

Czym jest szafa sterownicza i jakie znajduje zastosowanie

Szafy sterownicze to powszechnie wykorzystywane obudowy, w których instaluje się różnego rodzaju urządzenia sterujące, regulujące i kontrolujące pracę systemów czy też maszyn. Znajdująca się w nich aparatura umożliwia sprawne nimi zarządzanie. Wnętrze szafy służy także uporządkowaniu zamontowanego w niej sprzętu. Mogą to być bowiem zarówno urządzenia elektroniczne, elektryczne czy elektromechaniczne o różnych parametrach i odmiennych funkcjach. Zadaniem szafy jest również ochrona zainstalowanych w niej sprzętów przed dostępem do nich osób nieuprawnionych, a także zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak zbudowana jest szafa sterownicza

Standardowe szafy sterownicze są zbudowane z kilku podstawowych elementów. Podstawą konstrukcji obudowy jest solidna rama. Do niej są przytwierdzone pozostałe elementy, takie jak:

  • plecy
  • płyta podłogowa
  • drzwiczki
  • dach
  • płyta montażowa

Najczęściej szafa sterownicza występuje w pojedynczej, najbardziej uniwersalnej formie, ale jeśli zachodzi taka potrzeba, można ze sobą szeregowo połączyć kilka takich modułów. Takie rozwiązanie zwykle znajduje zastosowanie w przypadku większych, przemysłowych instalacji.

Specyfika montażowa szafy sterowniczej

Specyfika montażowa szafy sterowniczej jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju działalności konkretnej firmy czy przedsiębiorstwa, a także otoczenia i warunków, w jakich będzie się ona znajdowała. Najpopularniejsze i najczęściej są stosowane rozdzielnice natynkowe i stojące. Te montowane na ścianach, są mocowane za pomocą specjalnych uchwytów. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są szafy wolnostojące, montowane na stabilnym cokole. Producent Cabinex produkuje różnego rodzaju rozdzielnice, dedykowane najbardziej wymagającym gałęziom przemysłu i dziedzinom gospodarki. Wykorzystuje do tego celu najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Szafy sterownicze tej firmy nie tylko są funkcjonalne i doskonale spełniają swoje zadania, ale przede wszystkim są wyprodukowane z wysokogatunkowych materiałów, gwarantujących najwyższą trwałość rozdzielnic oraz nienaganną estetykę ich wykonania.

Redakcja e-picfun.pl