Pomysły na ciekawe zabawy na wesele

Co zrobić, żeby nasze wesele nie było tylko nudną potańcówką? Czas zabaw weselnych to dla wielu ludzi wyczekiwany moment w trakcie przyjęcia weselnego. Większość pomysłów na zabawy weselne przechodzi z pokolenia na pokolenie i są już znane od lat. Owy punkt kulminacyjny następuje po tradycyjnych oczepinach i często trwa do samego końca wesela.

Ciekawe zabawy na wesele – pomysły.

1. Krzesełka.
Zabawa polega na ustawieniu krzesełek, najlepiej w kształcie okręgu, siedzeniami na zewnątrz. Liczba uczestników musi być o jeden większa od liczby krzeseł. Wodzirej włącza muzykę, a uczestnicy zabawy krążą wokół krzeseł. Gdy wodzirej zatrzyma dźwięk muzyki, każdy z uczestników musi usiąść na jednym z krzeseł. Odpada ten, dla kogo zabraknie miejsca w okręgu. Wtedy jedno krzesło zostaje odstawione na bok. Gra trwa do czasu, aż na środku sali pozostanie tylko jedno krzesło i dwóch uczestników. Wygrywa ten, który zdąży pierwszy usiąść po wyciszeniu muzyki.

2. Rozpoznawanie Panny Młodej/Pana Młodego.
Zabawa polega na rozpoznaniu męża lub żony za pomocą dotykania danej części ciała. Mogą to być kolana, łydki, nos lub inne części ciała, na które zgodzi się para młoda.

3. Przekładanie jajka przez nogawki partnera.
W tej grze chodzi oczywiście o jajko kurze. Partnerka musi jak najszybciej włożyć jajko w jedną nogawkę spodni partnera i przełożyć jajko tak, by wyjąć je z drugiej nogawki. Wygrywa ta para, która będzie miała najlepszy czas.

4. „Wróżka z balonami”.
Oczywiście nie chodzi tu o zapraszanie prawdziwej wróżki. Poprowadzenie zabawy jest w gestii wodzireja i polega na naprzemiennym przekłuwaniu balonów przez Parę Młodą z zawartymi w nich wróżbami na nową drogę życia.

5. Zbieranie fantów.
Konkurencja nawiązuje do zabawy z krzesełkami, z tą różnicą, że każdy z uczestników zabawy musi przynieść wymyślony przez wodzireja fant. Może to być but, pasek, widelec etc. Jeśli chodzi o części garderoby, jest tu drobne utrudnienie, gdyż trzeba znaleźć chętną osobę, która nam daną część udostępni. Odpada ta osoba, która jako ostatnia znajdzie fant i nie zdąży zająć miejsca w okręgu ustawionym z krzeseł. Gdy jedna osoba odpadnie, z okręgu należy zabrać jedno krzesło. Trzeba pamiętać, tak jak przy zabawie z samymi krzesełkami, by liczba osób była o jeden większa od liczby krzeseł.

6. Kareta.
W tej grze trzeba się wykazać dobrą kondycją. Chodzi oczywiście o wyścigi. Osoby chętne do zabawy, będą odgrywać rolę nadane przez wodzireja. Podczas wyczytywanej przez prowadzącego historii, każdy po usłyszeniu swojej nadanej postaci, musi obiec całą karetę i wrócić na swoje miejsce. Jeśli tego nie zrobi pije tzw. karniaka, czyli kieliszek wódki.

7. Występ Panny Młodej/Pana Młodego.
Świetną częścią artystyczną jest występ – niespodzianka Pana Młodego dla Panny Młodej lub odwrotnie, Panny Młodej dla Pana Młodego. Potrzeba tu trochę pomysłowości i zaangażowania w choreografię. Młodzi mogą poprosić o pomoc znajomych, drużbów/druhny lub rodzinę.

8. Rozpoznawanie Panny Młodej/Pana Młodego po głosie.
Panna Młoda powinna siedzieć tyłem do grupki mężczyzn, wśród której znajduje się jej wybranek. Wodzirej podaje kolejno mężczyznom mikrofon i każdy z nich musi wydać jakiś dźwięk, np. zwierzęcia. Po tym dźwięku Panna Młoda ma rozpoznać czy to głos jej męża. Tak samo zabawa przebiega gdy głos ma rozpoznawać Pan Młody.

9. Ręka – noga.
Do zabawy potrzebnych jest kilka par, które muszą ustawić się na sali tak, aby nie przeszkadzać innym parom. Wodzirej puszcza muzykę, podczas której pary tańczą. Gdy muzyka zgaśnie, wodzirej mówi ile rąk i nóg ma dotykać podłogi. Odpada ta para, która nie da rady wykonać polecenia. Trzeba przyznać, że podczas tej konkurencji uczestnikom mogą wychodzić ciekawe pozycje choreograficzne.

10. Gra w „paczkę”.
Zabawa polega na przekazywaniu paczki. Pierwsza osoba, która ją otrzyma przekazuje ją kolejnej, według wytycznych prowadzącego, który nie wymienia danych osób, tylko używa określeń w stylu „przekaż paczkę osobie z największym nosem” etc.

11. Test zgodności państwa młodych.
Para młoda siada na krzesłach, plecami do siebie i odpowiada na pytania zadawane przez wodzireja, podnosząc tabliczki z napisami Ona/On. Pytania można ustalić z prowadzącym wcześniej. Najczęściej są to pytania w stylu „Kto lepiej gotuje?”, „Kto wstaje pierwszy?” etc.

12. Wycieczka do ZOO.
Zabawa polega na dobraniu parzystej liczby uczestników i podzieleniu ich na dwie grupy. Każda osoba dostaje swoją rolę w grze. (Np. mama, tata, ciocia, wujek itp.) i tworzy ze swoją grupą tzw. rodzinę. Obie drużyny siadają naprzeciwko siebie na krzesłach. Następnie wodzirej czyta wymyśloną historię, i każdy po usłyszeniu przypisanej roli musi obiec jak najszybciej całą swoją drużynę.

13. Najstarsza zabawa na świecie – „Pociąg”.
Chyba każdy z nas wie na czym polega ta zabawa. Jest to odwieczny hit wesel i nieodłączny element piosenki „Jedzie pociąg z daleka” R. Rynkowskiego. Pociąg może prowadzić Panna Młoda lub Pan Młody. Ciuchcia obecnie jest urozmaicana gadżetami w postaci czapki konduktora, kamizelki czy gwizdka.

Dobry plan

W temacie weselnych zabaw pojawia się coraz więcej nowych pomysłów. Należy pamiętać, aby w trakcie spotkania z wodzirejem ustalić rodzaj, przebieg i charakter zabaw, biorąc pod uwagę liczbę gości oraz ich wiek.

Redakcja e-picfun.pl