Na co zwrócić uwagę, wybierając stojak na nuty?

Każda osoba grająca na instrumencie muzycznym, staje w pewnym momencie przed decyzją, jaki wybrać stojak na nuty. Jest to bardzo istotna decyzja, bo taki sprzęt wybiera się na dłuższy okres czasu, a nie tylko na chwilę. Trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytania: w jakim celu i do jakiego instrumentu będzie się go używać?

Dobór stojaka na nuty w zależności od instrumentu

Dobrze jest wybierać stojak na nuty, w zależności od instrumentu, na którym się gra. Inaczej wygląda pulpit na nuty do gitary, a inaczej do keyboardu. Wynika to z tego, że osoba grająca na danym instrumencie, ma określony układ ciała. Dzięki czemu wygodniej jej się korzysta z określonego rodzaju stojaka na nuty.

Bez wątpienia stojak na nuty znacząco poprawia komfort grającej osobie. Dzięki niemu ma możliwość swobodnego korzystania z nut i przyjęcia jak najbardziej naturalnej pozycji ciała. Jest to szczególnie korzystne podczas grania długich koncertów, gdzie nie tylko potrzebne są nuty, a czasami po prostu zwykła lista z utworami, które będą zagrane w określonej kolejności.

Stojak na nuty do gitary powinien mieć regulowaną wysokość. Jest to konieczne ze względu na to, że każdy grający jest innego wzrostu. Często wysokość stojaka trzeba wyregulować do warunków koncertowych. Nigdy nie wiadomo, czy muzyk będzie miał możliwość tego, by wygodnie usiąść, czy może będzie musiał grać w pozycji stojącej. Z reguły dla gitarzystów najlepiej sprawdza się wolnostojący stojak na nuty.

W przypadku grania na keyboardzie najlepiej sprawdza się stojak na nuty mocowany do keyboardu. Zapewnia on maksymalnie dobre ułożenie nut dla grającej osoby. Jego wysokość jest regulowana za pomocą statywu do keyboardu – dlatego pulpit do nut zmienia swoją wysokość razem z wysokością instrumentu. Dzięki temu osoba grająca może bez problemu odczytywać nuty zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Stojak na nuty – do użytku amatorskiego, czy profesjonalnego?

Do użytku amatorskiego – domowego, wystarczy najprostszy i najtańszy stojak na nuty. Wystarczy tylko umieścić na nim kartki z nutami i zacząć grać.

Trochę bardziej zaawansowanego stojaka na nuty będą potrzebować muzycy, którzy podróżują. Taki pulpit na nuty powinien być składany, tak aby można go było łatwo transportować. Dobrze, by był również wyposażony w pokrowiec, który zapewni mu bezpieczne przewożenie. Mobilny stojak na nuty jest po złożeniu mały i z łatwością zmieści się nawet w plecaku.


Jeśli zamierza się grać na instrumencie w plenerze, dobrze jest zwrócić uwagę na to, by stojak na nuty był stabilny. Powinien również posiadać uchwyt zabezpieczający nuty przed zwianiem ich przez wiatr.

Redakcja e-picfun.pl