Kreatywne zabawy z dziećmi

Rodzice każdego dnia muszą wykazywać się niezwykłą kreatywnością. Nikt nie nudzi się bowiem tak szybko jak dzieci. Maluchy bezustannie potrzebują i poszukują nowych bodźców, które stymulują ich umysły i pozwalają im się znacznie lepiej i sprawniej rozwijać, dzięki czemu później są w stanie szybciej przyswajać wiedzę. Jak więc zaskoczyć pociechę, z którą wypróbowało się już dosłownie wszystkie rodzaje rozrywek? Otóż czasem wystarczy zmienić swoje przekonania. Kreatywne zabawy z dziećmi nie muszą być bowiem wielce oryginalne, by zainteresowały malucha i przy okazji czegoś go nauczyły.

Pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi

Jedną z lepszych propozycji jest typowa zabawa w „małych artystów”. Praktykowana w większości domów jest o tyle świetna, że za każdym razem może mieć nieco inne zasady i wykorzystywać zróżnicowane narzędzia. Dzieci uwielbiają bawić się w artystów. Gdy tylko mogą, dają upust swojej wyobraźni i samodzielnie tworzą różne rysunki, małe rzeźby czy wytwory z plasteliny, co daje im mnóstwo satysfakcji i czystej radości. A tak naprawdę każdego dnia ta zabawa może być nieco inna. Jeżeli więc dziecku znudziło się już zwykłe rysowanie na kartce lub zamalowywanie kolorowanek, wystarczy zaproponować mu jakąś odmianę zabawy i się do niej przygotować. Przykład? Malowanie kamieni. Już samo zbieranie kamyczków będzie świetnym wstępem do głównej części zabawy, która polega na farbowaniu kamyczków i ozdabianiu ich różnymi dodatkami. Dziewczynkom spodoba się również mała nauka szycia. Oczywiście kilkuletnim szkrabom raczej nie powinno się wręczać do rąk klasycznej maszyny do szycia, ale spokojnie można wspólnie z nimi wykonać kilka ubranek dla maskotek na szydełku. Artystyczne dzieła da się stworzyć nawet z rolek po papierze toaletowym! Czasem wystarczy trochę pomyśleć i rozejrzeć się wokół siebie, by znaleźć coś, czym dziecko chętnie się zajmie.

A jak poradzić sobie z całą gromadką maluchów?

Co zrobić, jeśli w domu przebywa kilkoro dzieci, a każde z nich chce robić coś innego i za nic w świecie nie da się ich uspokoić? Świetną propozycją będzie wspólnie zorganizowany teatrzyk. Takie kreatywne zabawy z dziećmi polegające na odtwarzaniu różnych scenek najczęściej są praktykowane w przedszkolach i szkołach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć je wykorzystywać na własną rękę. Jak się za to zabrać? Najpierw trzeba wybrać jakąś scenkę. Można ją też wymyślić, robiąc to od razu wspólnie z dziećmi i ustalić teksty, które powinny być na tyle krótkie, aby wszystkie maluchy z łatwością je zapamiętały. Po przećwiczeniu ról następuje część najważniejsza i najbardziej ekscytująca. Należy przecież przygotować się do odegrania sceny, czyli stworzyć odpowiednią aranżację w pokoju, ubrać się w kostiumy, pomalować i uczesać. Taką scenkę warto zaprezentować przed bliską rodziną lub przyjaciółmi. Można ją także uwiecznić na kamerze. Wszyscy na pewno chętnie będą do niej wracać.

Czasami jednak bywa i tak, że rodzic ewidentnie nie ma żadnego pomysłu na kolejne zabawy. Z pomocą przychodzą wtedy puzzle oraz gry planszowe.

Redakcja e-picfun.pl