Jak robić ładne zdjęcia telefonem?

Czy telefonem da się zrobić ładne zdjęcia? Na pewno nie tak dobre jak aparatem fotograficznym bądź lustrzanką, ale mimo wszystko nie jest to zadanie zupełnie niewykonalne. A trzeba przyznać, że spośród tych trzech urządzeń smartfony są najwygodniejsze. Zawsze ma się je pod ręką. W każdej chwili, gdy tylko dostrzeże się interesujący obiekt lub krajobraz, taki telefon można od razu wyciągnąć z kieszeni czy torebki, by w ciągu kilku minut zrealizować piękną sesję. Dlaczego jednak niektóre zdjęcia z telefonu wychodzą świetnie, podczas gdy inne wyglądają tak, jak gdyby zrobiono je kalkulatorem? Efekt zależy bowiem od wielu czynników. A oto krótki poradnik, jak robić ładne zdjęcia telefonem.

Poradnik o tym jak robić ładne zdjęcia telefonem

Pierwsza rada jest banalna, a jednak większość osób o niej zapomina. Chodzi tutaj o to, by przed przejściem do zdjęć porządnie wyczyścić obiektyw. Nowocześniejsze smartfony same o tym przypominają! Gdy użytkownik włączy aparat, wysyłają mu powiadomienie, że przy czystym obiektywie zdjęcia wychodzą lepiej. A jest w tym dużo prawdy. Nawet niewielka ilość kurzu bądź pyłu może sprawić, że na fotografii pojawi się nieestetyczna mgła. Zdjęcie może wyjść również rozmazane i mało ostre. W skrajnych sytuacjach brudny obiekty potrafi zmienić nawet kolory i je przekłamać.

Jeżeli obiekty jest już czysty, należy przejść do ustawień. Większość amatorskich „telefonicznych fotografów” w ogóle z nich nie korzysta, a to błąd, bo jedna podstawowa opcja mogłaby znacząco ułatwić im pracę. W tej metodzie chodzi jedynie o włączenie siatki w ustawieniach aparatu. Dzięki niej obraz na ekranie podzieli się na kilkanaście mniejszych części – zostanie pokryty liniami poziomymi i pionowymi, które wskażą główne punkty obrazu. Fotografowany element należy umieścić w jednym z tych kwadracików. Można też posłużyć się liniami po to, by umiejscowić obiekt np. na środku.

Osoby, które robią zdjęcia telefonem, przeważnie chcą też wykonywać je w taki sposób, by od razu potem móc je wrzucić na swoje konto na Instagramie czy opublikować w innym miejscu w sieci. Nie zamierzają zajmować się ich obróbką. A to błąd, bo choć taka typowa obróbka nie jest jakoś absolutnie niezbędna, to jednak zdjęcia wypadałoby wykadrować. Nie trzeba od razu robić ich w formacie jeden do jednego. Zamiast się ograniczać, lepiej wykonać kilka zdjęć z różnych ujęć, by potem wybrać to idealne i w razie czego odrobinę je przyciąć.

Oświetlenie

Ostatnia już rada tyczy się oświetlenia. Jak robić ładne zdjęcia telefonem? Na pewno nie należy ustawiać się w taki sposób, by promienie słońca lub snopy sztucznego światła padały bezpośrednio na obiekty. Jeżeli źródło światła pojawi się w tle zdjęcia, efekt będzie katastrofalny. Zrobiona w ten sposób fotografia na pierwszy rzut oka może wyglądać całkiem nieźle, ale już w momencie, gdy przeniesie się ją do komputera lub telefonu, okaże się, że jest przejaśniona, a wszystkie kolory utraciły swoją intensywność. Późniejsza obróbka w programie graficznym stanie się koszmarem. Lepiej więc nie dokładać sobie pracy i odpowiednio ustawiać się do zdjęć.

Redakcja e-picfun.pl