Jak robić ładne zdjęcia telefonem?

0
108

Czy telefonem da się zrobić ładne zdjęcia? Na pewno nie tak dobre jak aparatem fotograficznym bądź lustrzanką, ale mimo wszystko nie jest to zadanie zupełnie niewykonalne. A trzeba przyznać, że spośród tych trzech urządzeń smartfony są najwygodniejsze. Zawsze ma się je pod ręką. W każdej chwili, gdy tylko dostrzeże się interesujący obiekt lub krajobraz, taki telefon można od razu wyciągnąć z kieszeni czy torebki, by w ciągu kilku minut zrealizować piękną sesję. Dlaczego jednak niektóre zdjęcia z telefonu wychodzą świetnie, podczas gdy inne wyglądają tak, jak gdyby zrobiono je kalkulatorem? Efekt zależy bowiem od wielu czynników. A oto krótki poradnik, jak robić ładne zdjęcia telefonem.

Poradnik o tym jak robić ładne zdjęcia telefonem

Pierwsza rada jest banalna, a jednak większość osób o niej zapomina. Chodzi tutaj o to, by przed przejściem do zdjęć porządnie wyczyścić obiektyw. Nowocześniejsze smartfony same o tym przypominają! Gdy użytkownik włączy aparat, wysyłają mu powiadomienie, że przy czystym obiektywie zdjęcia wychodzą lepiej. A jest w tym dużo prawdy. Nawet niewielka ilość kurzu bądź pyłu może sprawić, że na fotografii pojawi się nieestetyczna mgła. Zdjęcie może wyjść również rozmazane i mało ostre. W skrajnych sytuacjach brudny obiekty potrafi zmienić nawet kolory i je przekłamać.

Jeżeli obiekty jest już czysty, należy przejść do ustawień. Większość amatorskich „telefonicznych fotografów” w ogóle z nich nie korzysta, a to błąd, bo jedna podstawowa opcja mogłaby znacząco ułatwić im pracę. W tej metodzie chodzi jedynie o włączenie siatki w ustawieniach aparatu. Dzięki niej obraz na ekranie podzieli się na kilkanaście mniejszych części – zostanie pokryty liniami poziomymi i pionowymi, które wskażą główne punkty obrazu. Fotografowany element należy umieścić w jednym z tych kwadracików. Można też posłużyć się liniami po to, by umiejscowić obiekt np. na środku.

Osoby, które robią zdjęcia telefonem, przeważnie chcą też wykonywać je w taki sposób, by od razu potem móc je wrzucić na swoje konto na Instagramie czy opublikować w innym miejscu w sieci. Nie zamierzają zajmować się ich obróbką. A to błąd, bo choć taka typowa obróbka nie jest jakoś absolutnie niezbędna, to jednak zdjęcia wypadałoby wykadrować. Nie trzeba od razu robić ich w formacie jeden do jednego. Zamiast się ograniczać, lepiej wykonać kilka zdjęć z różnych ujęć, by potem wybrać to idealne i w razie czego odrobinę je przyciąć.

Oświetlenie

Ostatnia już rada tyczy się oświetlenia. Jak robić ładne zdjęcia telefonem? Na pewno nie należy ustawiać się w taki sposób, by promienie słońca lub snopy sztucznego światła padały bezpośrednio na obiekty. Jeżeli źródło światła pojawi się w tle zdjęcia, efekt będzie katastrofalny. Zrobiona w ten sposób fotografia na pierwszy rzut oka może wyglądać całkiem nieźle, ale już w momencie, gdy przeniesie się ją do komputera lub telefonu, okaże się, że jest przejaśniona, a wszystkie kolory utraciły swoją intensywność. Późniejsza obróbka w programie graficznym stanie się koszmarem. Lepiej więc nie dokładać sobie pracy i odpowiednio ustawiać się do zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here