Jak bezpiecznie przechowywać hasła na komputerze?

Jesteś aktywny w sieci? Z pewnością dokonujesz zakupów, korzystasz z usług banków, wyszukujesz informacje. Podajesz niezbędne dane czy hasła. Zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje dane są bezpieczne w sieci i jak łatwo można je wykraść?

W ostatnich kilku latach coraz większą popularność zyskują takie portale jak Facebook, Twitter, gdzie użytkownicy dzielą się dużą ilością danych, czasem nie myśląc, czy są one poufne, czy nie. Jak pewnie wie większość osób, im więcej informacji o kimś można znaleźć w sieci, tym łatwiej jest wykraść jego tożsamość. Do kradzieży dochodzi bardzo często przez specjalne oprogramowanie, które w momencie logowania wykrywa i wysyła na serwer wrażliwe dane. Kaspersky posiada menadżer haseł, który umożliwi Ci zabezpieczenia każdego hasła, które musisz użyć do zalogowania się do strony czy systemu.

Jak stworzyć silne hasło?

Twórz takie hasła, które będziesz mógł w łatwy sposób zapamiętać bez ich zapisywania gdziekolwiek, gdyż kartkę możesz zgubić, a plik z danymi może zostać łatwo przechwycony z twojego komputera.

• Nie polegaj na łatwych hasłach, tylko dlatego, że będziesz je potem pamiętać. Nie twórz ich na podstawie imienia, nazwiska, czy też Twojej daty urodzenia.

• Używaj kombinacji małych i wielkich liter wraz ze znakami specjalnymi.

• Nigdy nie używaj tych samych haseł do wszystkich kont.

• Jeśli masz możliwość, używaj hasła, które składa się z kilku słów. Najlepiej by były one bez polskich znaków np. zamiast ó to o.

• Możesz ustawić dwuetapową weryfikację, gdzie będziesz zmuszony wpisać hasło oraz kod otrzymany SMS-em.

Jak w bezpieczny sposób możesz przechowywać hasła?

• Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie podawać swoich danych organizacjom i firmom kontaktującym się z Tobą przez e-maila, SMS-a, czy dzwoniącym na telefon.

• Nie zwlekaj ze zmianą hasła jeśli ma ono określony termin ważności hasła lub dostajesz powiadomienie o konieczności jego zmiany.

Upewnij się, że Twoje oprogramowanie antywirusowe jest aktualne i blokuje próby kradzieży oraz przechwycenia hasła.

Jeśli nie potrafisz zapamiętać wszystkich haseł, możesz zainstalować menadżer haseł, czyli Kaspersky Password Manager. Daje on dostęp do sejfu za pomocą hasła głównego lub odcisku palca na telefonie. Tylko Ty wiesz, jakie tam są hasła. Istnieje opcja pogrupowania swoich danych oraz folderów, które z łatwością możesz następnie przeglądać. Na wszystkich urządzeniach masz dostęp do wszystkich danych za pomocą jednej licencji. Program umożliwi Ci wygenerowanie hasła o odpowiedniej sile i umożliwi automatyczne logowanie w serwisach online.

Redakcja e-picfun.pl