Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Moda na gry planszowe znów powraca. Dawniej z tej formy rozrywki korzystali dosłownie wszyscy, ale jakoś tak się stało, że klasyczne planszówki zostały zastąpione przez komputery, telewizję i smartfony. Najwyższa pora, by to zmienić. Teraz nowoczesne gry planszowe są już tak rozbudowane, że przypominają najbardziej skomplikowane gry komputerowe – różnica polega na tym, że można z nich korzystać na żywo i tym sposobem spędzać czas z prawdziwymi ludźmi. A zdecydowanie warto. Oto kilka powodów, dla których każdy powinien wrócić do tej staroświeckiej już formy rozrywki.

Gry planszowe pozwalają oderwać się od wirtualnego świata

Zmuszają do odłożenia telefonów i smartfonów na bok oraz rezygnacji z oglądania telewizji, czyli wszystkich tych bezmyślnych i nieproduktywnych rozrywek, którymi teraz na okrągło się zajmujemy. Świat drastycznie zmienił się pod tym względem. Jeszcze kilkanaście lat temu dzieciaki spędzały wolny czas na podwórku, bawiąc się na placu zabaw i wymyślając swoje własne gierki, podczas gdy dziś nikomu nie chce się już nawet wyjść z domu, skoro to komputer stał się głównym centrum zabawy. Nie jest to niestety dobra zmiana. Przesiadując godzinami w wirtualnym świecie, tracimy kontakt ze światem rzeczywistym. Przestajemy widywać się ze znajomymi. Nawet gdy mamy zjeść posiłek z rodziną, towarzyszy nam przy tym włączony telewizor lub serial odpalony na laptopie. Jeśli tak dalej pójdzie, koniec końców przestaniemy ze sobą w ogóle rozmawiać, bo źródłem naszego szczęścia staną się wyłącznie urządzenia elektroniczne. Gry planszowe mogą więc pomóc w oderwaniu się od technologii i zainteresowaniu się prawdziwym światem oraz prawdziwymi ludźmi.

Nie tylko rozrywka

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jedynym celem gier planszowych jest dostarczanie rozrywki. Mają one wypełniać wolny czas i bawić. Często stają się też elementem rodzinnych imprez bądź spotkań towarzyskich, który umożliwia integrację i poznanie siebie nawzajem. A tu jednak niektóre z tych gier są w stanie zaoferować swoim użytkownikom coś więcej. Nowoczesne gry planszowe rozwijają mózg i rozmaite zmysły. Ten, kto w to nie wierzy, powinien spojrzeć na badania opublikowane w The New England Journal of Medicine, czyli jednym z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych czasopism medycznych. Wyniki mówią same za siebie. Badania pokazały bowiem, że osoby, które regularnie grają w gry planszowe, są znacznie mniej narażone na rozwój Alzheimera oraz na częściową utratę pamięci, nazywaną demencją. Planszówki przyczyniły się również do szybszego wchłaniania wiedzy. Studenci, którzy regularnie grali w szachy, mieli bowiem znacznie lepsze wyniki od swoich rówieśników. Dowodów na potwierdzenie tej tezy jest oczywiście znacznie więcej. Nie da się ukryć, że gra planszowa jest świetnym stymulantem dla mózgu oraz całego układu nerwowego.

Na koniec jeszcze jedna dodatkowa informacja – gry planszowe są doskonałym sposobem na relaks. Warto więc po nie sięgnąć, by właśnie z ich pomocą poprawić sobie nastrój i błyskawicznie się wyciszyć.

Redakcja e-picfun.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.